Botox

Yaşlanma süreci yavaş, aralıksız ve geri döndürülemez bir süreçtir. Kişiden kişiye farklı düzeylerde ortaya çıkar ve her kişide farklı zamanlarda belirir.

Yıllar geçtikçe yüzümüz yerçekimi, güneş ışınları (UV), milyonlarca defa tekrarlanan mimik hareketleri, sigara gibi olumsuz etkenler, zararlı besinler vb. durumlar sonucu deri esnekliğini kaybeder ve kırışıklıklar oluşur. En sık oluştukları yerler dudak ve burun çevresi, gözaltı, iki kaş arası, alın, göz dış kenarlarıdır.

Zamanla bu bölgelerdeki kemik yapı da erimeye başlar. Kasların hareketlerinden kaynaklanan kırışıklıklara dinamik kırışıklıklar, yerçekiminden kaynaklananlara statik kırışıklıklar denir.

Yaşlanmayı hızlandıran olaylar:

    * Sigara
    * Genetik yatkınlık
    * Duygusal stres
    * Hastalık süreçleri
    * Kilodaki dramatik değişiklikler
    * Kronik güneşe, soğuk havaya ya da rüzgara maruz kalma gibi aşırı iklim koşullarında
      bulunma

Botox Nedir ?

“Clostridium botulinum” isimli bakteriden elde edilen tıbbi bir proteindir. Bu protein, aslında çok uzun zamandır göz ve nörolojik hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Kırışıklıkları gidermek amacıyla ise 10 yıldır güvenli ve başarılı bir şekilde kozmetikte kullanıma girmiştir. Botox,orta ve derin kırışıklıkları gidermede cerrahi olmayan, kozmetik bir ürün olarak kabul edilir.Dinamik kırışıklıkların giderilmesinde kullanılmaktadır.

Nasıl Etki Eder ?

Deride cilt kırışıklıklarına sebep olan neden; cilt altındaki ince kasların kasılmalarıdır. Botox enjeksiyon yapılan bölgedeki sinirlerde geçişi bloke edip “kas kasılmasını engelleyerek” buradaki derinin kırışıklığını azaltır.
Botox kimlere uygulanabilir ?

18-65 yaş arası herkese uygulanabilir. Özellikle yüz ve boyundaki kırışıklıkların tedavisinde
kullanılır. Gebe ve emzirenlerde ise uygulanması önerilmez.
Botoks en sık hangi bölgelere uygulanır ?

Boyundaki yatay çizgilerin ve dikey bantların tedavisi, alt dudak ile çene arasındaki yatay çizgi, iki kaş arasında yer alan ve çatık kaş görünümüne yol açan çizgiler, alın bölgesindeki yatay çizgiler, her iki kaş yan taraflarının yukarı kaldırılması gibi kırışıklıkların oluştuğu bütün noktalarda uygulanabilir. Ayrıca avuçiçi ve koltukaltı terlemelerinde başarıyla kullanılmaktadır.
Botoks sonrası hasta ne zaman normal aktivitesine döner ?

Hasta enjeksiyon sonrası normal aktivitesine hemen dönebilir.
Botox etkisi 3 gün sonra başlar, 15 günde etkisi tam olarak ortaya çıkar

Botoksun etki süresi ne kadar devam eder ?

Botox uygulaması ortalama olarak 4-6 aylık bir düzelme sağlar. Uygulama sayısı arttıkça, bu süre 12 aya kadar uzayabilir.

Uygulamanın etkisi geçtikten sonra ise kırışıklıklar tekrar eski haline döner veya cilt eskiye
göre daha iyi bir görünüm kazanır.

Botox uygulamasının riskleri nelerdir ?

Bu konuda eğitim almış uzman kişiler tarafından uygulandığında işlemin riskleri yok denecek kadar azdır. Uygulama sonrasında geçici olarak baş ağrısı, grip benzeri şikayetler ile bazen de uygulama bölgesinde hafif kızarıklık veya morarmalar olabilir.